|
|
|
|
|
|
|
[November 24th (Monday)] |
|
|
|
|
|
16:00 - 18:00 |
Registration |
18:00 - 20:00 |
Welcome Party |
|
|
|
|
|
|
[Nobember 25th (Tuesday)] |
|
|
|
|
|
8:30 - 9:15 |
Opening Session |
|
Chair: Hirohiko Kono (Tohoku University)
Honorary Chair: Yuichi Fujimura (Tohoku University) |
9:15 - 9:30 |
Coffee Break |
9:30 - 12:00 |
Session 1: "Theory of molecules and clusters in intense laser fields" |
|
Discussion Leader:
F. Faisal (Universität Bielefeld)
Invited Speakers:
A. M. Sergeev (Institute of Applied Physics-Nizhny Novgorod-Russia)
J. Manz (Freien Universität Berlin)
H. Kono (Tohoku University) |
12:00 - 13:30 |
Lunch |
13:30 - 16:00 |
Session 2: "Controlling molecular processes" |
|
Discussion Leader:
G. Gerber (Universität Wuerzburg)
Invited Speakers:
T. Baumert (Universität Kassel)
R. Itakura (JAEA)
R. J. Levis (Temple University) |
16:00 - 16:15 |
Coffee Break |
16:15 - 18:30 |
Session 3: "From intense to super-intense laser science" |
|
Discussion Leader:
A. Giulietti (IPCF/CNR-Pisa)
Invited Speakers:
D. Normand (CEA SACLAY)
C. Spielmann (Friedrich-Schiller-Universität Jena Institute) |
18:30 - 20:30 |
Dinner |
|
|
|
|
|
|
[November 26th (Wednesday)] |
|
|
|
|
|
8:30 - 11:00 |
Session 4: "High-order harmonics" |
|
Discussion Leader:
D. Charalambidis (IESL-FORTH)
Invited Speakers:
Z. Chang (Kansas State University)
J. Marangos (Imperial College London)
K. Midorikawa (RIKEN) |
11:00 - 11:15 |
Coffee Break |
11:15 - 13:15 |
Sponsors' Session |
13:15 - 18:30 |
Lunch & Free discussion |
18:30 - 20:00 |
Dinner |
20:00 - 22:00 |
Poster Session I |
|
|
|
|
|
|
[November 27th (Thursday)] |
|
|
|
|
|
8:30 - 11:00 |
Session 5: "Ionization and ultrafast dynamics of atoms and molecules" |
|
Discussion Leader:
L. F. DiMauro (Ohio StateUniversity)
Invited Speakers:
C. Cornaggia (CEA SACLAY)
T. Okino (The University of Tokyo)
K. Meiwes-Broer (Universität Rostock) |
11:00 - 11:15 |
Coffee break |
11:15 - 13:15 |
Session 6: "fs matrieal processing" |
|
Discussion Leader:
J. Ozaki (INRS)
Invited Speakers:
K. Itoh (Osaka University)
Seung-Woo Kim (KAIST) |
13:15 - |
Lunch & Free discussion |
|
|
|
|
|
|
[November 28th (Friday)] |
|
|
|
|
|
9:00 - 11:30 |
Session 7: "Attosecond Science (Theory & Experiment)" |
|
Discussion Leader:
G. G. Paulus (Friedrich-Schiller-Universität Jena)
Invited Speakers:
A. D. Bandrauk (Université de Sherbrooke)
M. Nisoli (Politechnical University of Milano)
M. Vrakking (FOM, The Foundation for Fundamental Research on Matter) |
11:30 - 13:00 |
Lunch |
13:00 - 15:30 |
Session 8: "Laser Plasma, filamentation and applications" |
|
Discussion Leader:
S. L. Chin (Université Laval)
Invited Speakers:
R. Li (SIOM)
D. Batani (University of Milano Bicocca)
G. Ferrante (Palermo University) |
15:30 - 15:45 |
Coffee break |
15:45 - 17:45 |
Poster Session II |
18:00 - 20:00 |
Banquet |
|
|
|
|
|
|
[November 29th (Saturday)] |
|
|
|
|
|
|
|
|
top |
|
|
|
|